Powietrze jest podstawowym elementem naturalnego środowiska życia człowieka. Chociaż go nie widzimy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Według szacunków WHO nawet 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego warto zadbać o to, aby świeżego powietrza nie zabrakło również w naszych domach, a jego skład był dla nas korzystny.

Z czasem powietrze we wnętrzu ulega zużyciu, czyli zmienia skład. Stopniowo zmniejsza się zawartość tlenu, a zwiększa ilość dwutlenku węgla, szkodliwych gazów i toksycznych związków, powstających w wyniku parowania różnego rodzaju powierzchni. Do tego dochodzi nadmierna wilgotność powietrza, która jest podstawowym czynnikiem tworzącym optymalne warunki rozwoju grzybów i pleśni. Szacuje się, że we wnętrzu budynków mieszkalnych żyje ich ponad 400 gatunków, dlatego powietrze w pomieszczeniach jest bardzo często nadmiernie zanieczyszczone zarodnikami.

Około 25% polskich domów i mieszkań jest skażonych alergenami i rakotwórczymi mykotoksynami wydzielanymi przez grzyby pleśniowe, zasiedlające materiały budowlane i wykończeniowe.

Zaburzenia zdrowia związane z ekspozycją na grzyby pleśniowe określa się mianem zespołu chorego budynku (ang. Sick building syndrome – SBS), a także zespołu przewlekłego zmęczenia. Objawami SBS są: zmęczenie, drażliwość, nudności, bóle i zawroty głowy , obniżenie koncentracji , a w dalszej kolejności: podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa, gardła i zaczerwienienie skóry.

Jak pozbyć się niechcianych gości i przywrócić prawidłowy mikroklimat pomieszczeń? Wzrost grzybów i pleśni jest zależny przede wszystkim od wilgotności względnej powietrza, która z kolei zależy od wentylacji. Aby wentylacja mogła działać prawidłowo, potrzebny jest stały dopływ powietrza z zewnątrz. To właśnie zadanie nawiewników powietrza.

Dzięki automatycznemu sterowaniu nawiewnik zapewnia kontrolowany przepływ powietrza do pomieszczeń. Co więcej, nawiewnik nie tylko dostarcza niezbędne nam powietrze, ale może również oczyścić je ze szkodliwych pyłów i alergenów dzięki antysmogowym i antyalergicznym filtrom powietrza.

Który nawiewnik wybrać?

Urbino

Przy wyborze odpowiedniego nawiewnika liczy się jego wydajność, ale też filtracja i wysoka izolacyjność akustyczna. Urbino ma to wszystko. Filtr antysmogowy i antyalergiczny filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza, zatrzymując do 80% PM2.5 i do 99% PM10 w zależności od wybranego filtra. Dzięki tłumikowi akustycznemu Urbino osiąga najwyższe na rynku tłumienie akustyczne – aż do 48 dB. Do tego automatyczne sterowanie różnicą ciśnień z możliwością sterowania ręcznego i prosta, intuicyjna wymiana filtra.

Jeśli w oknach mamy już zamontowane nawiewniki powietrza – tym lepiej – antysmogową czerpnią Urbino możemy zastąpić dowolną czerpnię (element zewnętrzny nawiewnika), niezależnie od jej producenta. Element wewnętrzny  pozostaje bez zmian. Urbino TRDn to nawiewnik przeznaczony do montażu na szczelinach w każdym oknie PVC, drewnianym lub aluminiowym.

Jak działa nawiewnik antysmogowy?

Nawiewnik bez frezowania szczelin – Insolio – nowoczesne rozwiązanie dla nowoczesnych okien

Linia Insolio oferuje nową generację montażu nawiewników okiennych. Kanał, którym przedostaje się powietrze został przeniesiony ponad ramę okna. To oznacza, że podczas montażu urządzenia unikniemy frezowania szczelin. Dzięki temu Insolio pracuje razem z oknem, ale nie wpływa na jego parametry termiczne i akustyczne.

Insolio to nawiewnik o modułowej konstrukcji z czterema kasetami o różnych funkcjach – do wyboru mamy kasetę standardową Insolio E, kasetę F z filtrem antysmogowym i antyalergicznym, kasetę ND z tłumikiem akustycznym oraz kasetę NDF z filtrem i dodatkowym tłumikiem akustycznym. Od niedawna Brevis oferuje także nawiewnik Insolio HS przeznaczony do montażu w nowoczesnych drzwiach podnoszono-przesuwnych typu HS oraz w oknach z roletą zewnętrzną.

Choć wentylacja nie wydaje się wcale najważniejszą z domowych instalacji, nie można jej lekceważyć. Od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy zdrowie nasze i naszych bliskich. Odpowiedni nawiewnik powietrza nie tylko da nam dostęp do świeżego powietrza, umożliwiając działanie wentylacji, ale też przefiltruje 100% jego objętości, ograniczając przepływ szkodliwych pyłów, alergenów i grzybów. Warto dodać, że nawiewniki antysmogowe to znacznie mniejszy koszt, niż może nam się wydawać. Za komplet nawiewników antysmogowych do mieszkania zapłacimy mniej niż za średniej klasy oczyszczacz powietrza.

Dowiedz się więcej o nawiewnikach powietrza Brevis na brevis.com.pl

Podobne posty