Przełom jesieni i zimy (okres grzewczy) nie sprzyja osobom uczulonym na alergeny wytwarzane przez roztocza kurzu domowego. W tym czasie objawy mocno się nasilają i trudno sobie z nimi poradzić. Ich redukcja nie jest łatwa i wymaga kompleksowego działania. 

mgr Hubert Godziątkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych

Czym są roztocza?

Roztocza należą do rzędu pajęczaków. Obecnie znanych jest około 30 tysięcy gatunków i występują w różnych środowiskach. Wśród nich znajdują się pasożyty, drapieżniki, a także saprofagi (szczątkojady). To właśnie ta ostatnia grupa roztoczy stanowi największy problem dla człowieka.  Bytują one bowiem w każdym zakątku naszego domu i są mikroskopijnych rozmiarów (0,1–0,5 mm długości). Żywią się głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim lub odzwierzęcym (pies oraz kot). Najlepiej czują się w środowisku o dużej wilgotności i relatywnie wysokiej temperaturze w stosunku do otoczenia.

Główne siedliska roztoczy, poza unoszącym się kurzem domowym, to przede wszystkim materace łóżek, kołdry, poduszki i dywany oraz pluszowe zabawki. Jak pokazują analizy jest ich 10 razy więcej w łóżku niż w kurzu z podłogi. Na kocu obserwujemy 47 razy większe zagęszczenie roztoczy niż w kurzu na podłodze.

Jakie są objawy alergii na roztocza?

W ostatnim czasie obserwuje się tendencję wzrostową występowania reakcji uczuleniowych na roztocza kurzu domowego. W ostatnich badaniach przeprowadzonych w Polsce, na grupie 1337 chorych cierpiących z powodu nieżytów nosa wykazano, że alergia na roztocza (Dermatophagoides farinae i pteronyssinus) stanowiła około 20 procent. Ponadto dowiedziono, że roztocza kurzu domowego są bezpośrednią przyczyną takich dolegliwości jak:

– trwający przez cały rok alergiczny nieżyt nosa (ANN)

– swędzenie

– zmiany skórne

– zaostrzenia atopowego zapalenia skóry (AZS)

– astma oskrzelowa.

Co istotne alergia na roztocza kurzu domowego jest alergią wziewną, a reakcje alergiczne w 90 proc. wywołują nie same roztocza, ale ich odchody, które przyklejają się do drobinek kurzu (stąd nazwa roztocza kurzu domowego lub skrócona choć nie do końca prawidłowa nazwa – alergia na kurz), które to drobinki unosząc się w powietrzu są wdychane przez alergika i wywołują reakcję alergiczną z objawami opisywanymi powyżej.

Roztocza, a konkretnie ich odnóża oraz odchody (szczególnie enzymy trawienne w nich zawarte), są silnymi alergenami powodującymi reakcje alergiczne u alergików i atopików. To właśnie one wywołują takie objawy jak kaszel, duszności, czy też swędzenie u osób uczulonych. Zmieszane z powietrzem podczas oddychania, dostają się do dróg oddechowych i stają się istotnym trygerem nasilenia czy też wywołania manifestacji skórnych, np. u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Ze względu na niekorzystne dla człowieka efekty działalności roztocza, często nazywane są „pajęczakiem dokuczliwym”.

Należy pamiętać, że uczulenie na roztocza kurzu domowego jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Typowy dla tego typu chorób rozwój polega na stopniowym pojawianiu się coraz to bardziej dominujących objawów astmy oskrzelowej. Zaleca się inwestowanie w rozwiązania antyroztoczowe i antyalergiczne oraz konieczność okresowych konsultacji chorych u specjalistów, alergologa lub dermatologa.

Osobom uczulonym na alergeny roztoczowe zaleca się:

– usunięcie skupisk kurzu

– częstą wymianę pościeli i materacy

– nieodkurzanie w obecności alergika

– polerowanie i czyszczenie gładkich powierzchni pastami

– likwidację jaśków, kap, pokryć meblowych, mebli tapicerowanych

– częste wietrzenie

– stosowanie specjalistycznych barierowych, antyroztoczowych pokrowców na materace, kołdry i poduszki (najlepiej wykonane z bawełny)

– stosowanie specjalnych preparatów chemicznych ( do prania albo w sprayu), które mają za zadanie redukcję populacji roztoczy

– ostatnio pojawiły się możliwości immunoterapii swoistej (odczulania).

Zwierzęta domowe w domu alergika

Głównym pożywieniem roztoczy jest naskórek, złuszczonej warstwy naskórkowej, nie tylko ludzkiej, ale także psa i kota. W związku z powyższym, bardzo niezalecane jest posiadanie psów i kotów w mieszkaniach,  w których u domowników stwierdzono alergie na roztocza kurzu domowego. W przypadku, gdy jest inaczej (zdaję sobie sprawę, że czasami opcja bez zwierząt nie wchodzi w grę), kategorycznie zabrania się wpuszczania psów i kotów do pomieszczeń sypialnych.

Podobne posty