Alergia jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, stąd też powstają ciekawe strony internetowe o tej tematyce. Wyróżnia się wśród nich popularny blog o alergii – www.urok-zycia-alergika.pl, prowadzony przez Paulę, która sama ma alergię, a jednocześnie jest mamą małego alergika.

Jak powstał pomysł na założenie bloga?

Pomysł pojawił się kilka lat temu, gdy urodził się mój synek – mały alergik. Odziedziczył on niestety alergię po mnie – sama mam alergię od dziecka. Ten blog o alergii powstał, bym mogła dzielić się moimi doświadczeniami z innymi alergikami i rodzicami małych alergików.

Mój synek Aleks praktycznie od urodzenia cierpi na atopowe zapalenie skóry. Początkowo wysypka pojawiała się i znikała, a my nie wiedzieliśmy co się dzieje, lekarze stawiali rozbieżne diagnozy, stosowaliśmy różne maści i leki. Niestety niewiele one pomagały, a dziecko wciąż miało problemy skórne. Sukces przyniosło dopiero zidentyfikowanie i wyeliminowanie wszystkich uczulających go alergenów – zadanie bardzo trudne i czasochłonne, ale opłacało się. Potrzebne były radykalne zmiany w otoczeniu, sposobie pielęgnacji i dieta eliminacyjna  – te działania pozwoliły w końcu doprowadzić skórę Aleksa do zadowalającego stanu. Teraz synek ma już 5 lat, na szczęście wyrósł z większości swoich alergii pokarmowych, ale alergia na mleko nadal się utrzymuje. Na szczęście wysypki na skórze pojawiają się rzadko i są znacznie mniej nasilone. Wiem, że rodzicom jest na początku bardzo trudno zrozumieć mechanizmy i przyczyny alergii, a lekarze nie zawsze mają czas dokładnie wszystko wytłumaczyć. Dlatego na moim blogu opisuję wszystko w przystępny sposób.

Co chciałabyś przekazać innym rodzicom alergików?

Pamiętajcie, że początki walki z alergią u dziecka mogą być bardzo trudne, czasem po prostu można stracić siły, chce się płakać, gdy nasze dziecko wciąż się drapie.  Świąd potrafi spędzać sen z oczu i dziecku i rodzicom. Dodatkowo takie dziecko z alergią może być wciąż marudne i rozdrażnione.

Pamiętajcie, że lekarze i leki pomogą, ale w tej chorobie bardzo dużo zależy od rodziców – od tego jakie zmiany wprowadzimy w naszym otoczeniu i diecie dziecka. Zdrowe odżywianie u alergików to bardzo ważny aspekt, podobnie jak pielęgnacja skóry odpowiednimi kosmetykami.

Zapraszam do odwiedzania bloga, gdzie dzielę się naszymi praktycznymi doświadczeniami i wiedzą, która pomoże zrozumieć i oswoić temat alergii.

 

Podobne posty