O tym, jak radzić sobie z bezdechem sennym, opowiada dr n. med. Łukasz Labus z Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czym jest bezdech senny i jakie są jego przyczyny? Jakie są objawy choroby?

Jest jedną z najczęstszych form zaburzonego oddychania podczas snu. Charakterystyką tej choroby jest, mówiąc w skrócie to, że w czasie snu następują wielokrotnie (nawet kilkadziesiąt razy na godzinę) przerwy w oddychaniu lub znaczne spłycenia oddechu. Patologia ta jest najczęściej spowodowana zapadaniem się światła górnych dróg oddechowych, czyli na poziomie gardła. Choroba ta powoduje występowanie takich uciążliwych objawów nocnych jak m.in. głośne, asocjalne chrapanie, nycturia, niespokojny, przerywany wybudzeniami sen oraz senność w ciągu dnia.

Jakie skutki niesie ze sobą nieleczony bezdech senny?

OBS ma wiele objawów dziennych, przede wszystkim nadmierną senność i zasypianie wbrew woli – najczęściej po zajęciu pozycji siedzącej na kanapie, przed telewizorem, a w skrajnych przypadkach – co jest szczególnie niebezpieczne dla kierowcy – w trackie jazdy samochodem lub w trakcie  postoju na czerwonym świetle. Ale nie tylko to, chorzy mają problemy z koncentracją, często występuje u nich nadmierna drażliwość, bóle głowy, a nawet stany depresyjne oraz problemy z libido. Nieleczony bezdech senny prowadzi do innych problemów zdrowotnych takich jak np. nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, arytmie), cukrzyca, czy udar mózgu.

Mówi się, że „złotym standardem” leczenia bezdechu sennego jest stosowanie aparatów CPAP. Czy zgadza się Pan z tym stwierdzeniem? Na czym polega ta metoda?

Tak, złotym standardem i w zasadzie jedyną skuteczną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest stosowanie protezy powietrznej, popularnie nazywanej CPAP (to skrót od nazwy urządzenia w jęz. angielskim: Continous Positive Airway Pressure). Jest to swego rodzaju pompa, która w połączeniu z maską, którą ma założoną pacjent, troszczy się o stałą cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dzięki temu mamy zagwarantowany stały właściwy poziom tlenu w krwi, a ponadto chory nie chrapie, wstaje wypoczęty i pełen sił witalnych. Terapia aparatem CPAP nie tylko wpływa na ustąpienie objawów nocnych i dziennych OBS, ale znacząco wpływa na stopniowe ustępowanie innych powikłań zdrowotnych np. poprawia się u chorego stan ciśnienia tętniczego.

Podobne posty